4 mar

Komputer stacjonarny – czy jeszcze potrzebny?

Laptopy jako narzędzia dla biznesu zyskały przewagę nad komputerami stacjonarnymi. Od kiedy zaczęliśmy masowo korzystać z pamięci typu flash, dysków SDD mSATA i WiFi możliwości urządzeń mobilnych znacznie wzrosły. Komputery stacjonarne zachowały jednak przewagę w kilku kwestiach. 

Moc obliczeniowa

Komputery stacjonarne wciąż są potrzebne i użyteczne
(fot. dell.com)

Mimo iż najlepsze laptopy, jak Lenovo ThinkPad W550s (szeroki wybór laptopów z tej serii dostępny tutaj) czy Dell Precision M6800 (tutaj), określa się mianem mobilnych stacji roboczych, to osiągają jedynie dolną granicę możliwości swoich stacjonarnych odpowiedników. 64 wątkowe renderowanie grafiki jest poza granicami możliwości laptopa. Lenovo ThinkStation D30 z podzespołami takimi jak procesor Intel Xeon E5 i możliwością umieszczenia 16 kości RAM pozostawia daleko w tyle pochodzącego przecież z tej samej firmy ThinkPada. Podobnie wygląda porównanie Dell Precision Tower 7810 do wspomnianego wyżej, potężnego przecież laptopa.

Zaawansowana obróbka grafiki, programy obliczeniowe, symulacje i programy naukowe wciąż potrzebują maszyn stacjonarnych.

Wygoda

W biurze i tak pracuje się przy ekranie znacznie większym niż ten, który mogą zapewnić ultrabooki. Te ostatnie można po prawdzie podłączyć do urządzeń zewnętrznych, ale nie zawsze jest to wygodne. Tymczasem nawet najtańszy model obudowy dla urządzeń stacjonarnych dysponuje ilością portów znacznie przekraczająca zapotrzebowanie. Komputery stacjonarne są projektowane z myślą o tworzeniu rozbudowanego miejsca pracy. Nie przegrzewają się tylko dlatego, że jest do nich podpięte zbyt wiele innych urządzeń.

Cena

W dalszym ciągu komputer stacjonarny i zbliżony do niego możliwościami laptop bardzo różnią się ceną. Nawet z uwzględnieniem ceny dodatkowych urządzeń (monitor, głośniki, klawiatura, mysz itp) komputer stacjonarny kosztuje znacznie mniej. Dla osób, które nie planują pracy w drodze, bardziej opłacalne jest zoptymalizowanie mocy obliczeniowej, grafiki i komfortu użytkowania niż inwestycja w mobilność, z której nie będą korzystać.

Podsumowanie

Komputery stacjonarne wciąż są potrzebne i użyteczne. Należy oczekiwać, że ich udział w rynku będzie się zmniejszał wraz z rosnącymi możliwościami urządzeń przenośnych, zwłaszcza coraz popularniejszych maszyn typu All-in-One (AiO). Jeszcze przez przynajmniej kilkanaście lat będą służyć bardzo wysoką mocą obliczeniową zarówno użytkownikom prywatnym, jak i biznesowym, w tym specjalistom z najbardziej wymagających branż.

Paradoksalnie komputer stacjonarny pozwala też łatwiej oddzielić pracę od życia osobistego.