14 paź

Mobilne stacje robocze ThinkPad W

Wśród laptopów Lenovo można znaleźć jedne z najlżejszych i najbardziej mobilnych stacji roboczych. Oczywiście ważący ok 2,5 kg laptop nie może być porównywamy z dobrej klasy standardowymi stacjami roboczymi, ale dla samodzielnego grafika, inżyniera lub architekta może być doskonałym narzędziem pracy. W serii ThinkPadów W aktualnie oferowane są trzy 15 calowe stacje robocze: W540, W541 i W550s. W541 można uznać za usprawnioną wersję W540, do porównania zostają więc dwa modele. Który z nich będzie dla Ciebie lepszy jeśli planujesz zająć się renderowaniem grafiki lub symulacjami giełdowymi?

Zupełnie różne modele

Wśród laptopów Lenovo można znaleźć jedne z najlżejszych i najbardziej mobilnych stacji roboczych
fot. lenovo.com

W w nazwie ThinkPad oznacza po prostu WorkStation, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w przypadku ThinkPada W550s mamy do czynienia z bardziej uniwersalnym urządzeniem. Widać to choćby po samym wyglądzie. Choć oba laptopy mają wyświetlacze o przekątnej 15,6 cala, a wagą różnią się tylko o 150-200 g, to W550s jest o wiele bardziej smukły. 23 mm wobec 35 mm to znaczna różnica. W W550s jest o wiele mniej miejsca, zwłaszcza że używa się w nim potężnej baterii o pojemności 99 Wh. Dzięki temu może on być uznany za najbardziej mobilną stację roboczą spośród dostępnych i pracować na baterii 12 godzin. Jest też o wiele chłodniejszy i nieco cichszy od większego W541. Mobilność ma jednak swoją cenę. W ThinkPadzie W550s zastosowano procesory niskonapięciowe serii U i choć są to najlepsze dzieła Intela w tym zakresie, to podczas wytężonej pracy zdecydowanie odstają od tych oznaczonych MX i MQ. Najbardziej widoczne jest to przy wykonywaniu wielu operacji jednocześnie. Wielowątkowość nie jest mocną stroną procesorów niskonapięciowych, tylko takie jednak mogły zmieścić się w cienkiej obudowie W550s. Czy w takim razie wciąż mówimy o stacji roboczej?

Tak, chociaż na pewno słabszej niż W541. Może mieć RAM rozbudowany do 32 GB, korzysta z szybkich dysków SSD i wyciska ze swojego procesora wszystko co możliwe dzięki dobremu systemowi chłodzenia. W porównaniu z nim W541 zdaje się w ogóle nie starać. Przegrzewa się, przez co musi zwalniać taktowanie procesora, nie pracuje optymalnie na baterii, jest dość głośny, ale i tak poradzi sobie z renderowaniem szybciej od W550s.

Od stacji roboczej wymagasz głównie kolosalnej wydajności i pod tym względem W541 (http://www.kuzniewski.pl/k1975,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-w-thinkpad-w541.html) sprawdza się znacznie lepiej. W przypadku W550s możesz na chwile zapomnieć o słowach stacja robocza. Wtedy okaże się, ze masz w rękach wydajnego, bardzo mobilnego laptopa do pracy, wyposażonego wysokiej jakości matrycę.