20 wrz

Sprzętowy Powergaming – MSI GT72 2QE

Najlepszym słowem na określenie tego modelu jest przesada. Laptop jest ogromny, dysponuje niesamowitą mocą i jest proporcjonalnie drogi. Połączono w nim rozwiązania typowe dla sprzętu do gier z wykorzystywanymi przez stacje robocze. Powstała bestia o sześciu portach USB, którą okiełznać zdoła jedynie profesjonalny gracz, startujący w turniejach.

Olbrzym

Aktualnie nie ma na rynku gry, która byłaby w stanie pokonać MSI GT72 2QE, ani nawet zmusić gracza do obniżenia ustawień z poziomu ultra
fot. msi.com

17-calowy laptop waży w różnych konfiguracjach od 3,7 do blisko 4 kg. Ma też blisko 5 centymetrów grubości i zasilacz ważący kolejne 780 g. W skrócie – jest to laptop stacjonarny. Ma to oczywiście swoje zalety w postaci wygodnej klawiatury z wyraźnie oddzielonym blokiem numerycznym i dużej płytki dotykowej. Aluminiowo-plastikowa obudowa robi znacznie lepsze wrażenie niż w innych modelach MSI i mieści kilka rozwiązań unikalnych. Na przykład aż 4 gniazda audio pozwalają podpiąć zewnętrzne głośniki w systemie 1:7. Faktycznie można swobodnie poprzestać na dźwięku jaki gwarantują wewnętrzne głośniki MSI GT72 2QE i wbudowany subwoofer.

W tak wielkiej obudowie powinno zmieścić się wszystko i faktycznie nie powinniśmy być zaskoczeni widząc 4 rdzeniowy procesor Intel Core i7-4710HQ lub lepszy, potencjalnie nawet 32 GB RAM i 4 połączone dyski SSD. Jeszcze lepsza jest karta graficzna – GeForce GTX 980M, z 1536 CUDa i 8 GB własnej pamięci.

Rozwiązania nieidealne

Trudno zarzucić MSI GT 2QE jakąkolwiek poważną wadę. Staruje on jednak w tak wysokiej klasie, że wytknąć można nawet drobne niedociągnięcia. Na przykład dość słabe odwzorowanie kolorów. Maksymalna konfiguracja zakłada 32 GB RAM, a więc tyle samo co najpotężniejsze mobilne stacje robocze. Karta graficzna, choć zoptymalizowana pod innym kątem, pozwoliłaby na renderowanie grafiki. Zastosowany wyświetlacz jest jednak na to za słaby. Osoby o bardziej wrażliwym wzroku dostrzegą przekłamania w kolorach.

Zagrać we wszystkie gry

Aktualnie nie ma na rynku gry, która byłaby w stanie pokonać MSI GT72 2QE, ani nawet zmusić gracza do obniżenia ustawień z poziomu ultra. Zdecydowana większość tytułów z 2014 i 2015 roku będzie wyświetlana w natywnej rozdzielczości (FHD) przy ponad 60 klatkach na sekundę. Czy warto pisać w takim razie o poszczególnych grach? Na razie nie, być może w przyszłym roku pojawi się wyzwanie dla tego laptopa.

Bez wątpienia wersja Dominator Pro tego modelu mieści się w TOP 5 najlepszych laptopów do gier. Czy model MSI jest najlepszy? Porównanie z bestiami do Della i Asusa może być subiektywne, gdyż brakuje jeszcze konkurencji, w której laptopy mogłyby się zmierzyć. Szeroki wybór notebooków MSI GT72 na: http://www.gameragon.pl/k2063,laptopy-msi-gt-gt72.html.