22 sty

Laptopy z dyskami SSD coraz popularniejsze

Laptopy wyposażone w dyski SSD już dawno przestały dziwić, choć do stania się standardem jeszcze trochę im brakuje. Według szacunków DRAMeXchange (jednego z działów TrendForce – korporacji analizującej światowe trendy technologiczne) w 2015 roku dyski SSD znajdowały się już w zakresie od 25 do 28% sprzedanych nowych laptopów. Procentowy udział w rynku ma wzrastać w kolejnych latach. I ten trend wydaje się słuszny, biorąc pod uwagę zmniejszającą się różnicę cen pomiędzy dyskami SSD a HDD o tych samych pojemnościach. Mimo tego póki co nie spodziewamy się zupełnego zagarnięcia rynku przez producentów pamięci flashowych do laptopów – na to trzeba jeszcze poczekać.

Szybkość i wygoda pracy

Laptopy wyposażone w dyski SSD już dawno przestały dziwić, choć do stania się standardem jeszcze trochę im brakuje
fot. hp.com

Laptopy z dyskami SSD posiadają cechy, które czynią z nich komfortowe narzędzia pracy. Przede wszystkim, są zdecydowanie cichsze od laptopów z dyskami HDD. Dzięki temu szum komputera nie rozprasza, nie przeszkadza w skupieniu się na ważnych zadaniach. Cicha praca to również wspaniała charakterystyka w czasie odtwarzania mediów, ponieważ nic nie zaburza wtedy czystości dźwięku. Oprócz tego wysokiej jakości dyski SSD umożliwiają szybkość zapisu i odczytu o wartościach przekraczających 400 MB/s, co – jak na obecne warunki sprzętowe – nadal jest imponujące.

Coraz większe pojemności

Pamięci flashowe są czasem montowane jako dodatek do bardziej pojemnego dysku HDD. Takie połączenie jest proponowane między innymi w niektórych laptopach biznesowych MSI z serii PE (np. w konfiguracji SSD 256 GB + HDD 1TB). Zdarzają się też połączenia 2 dysków SSD (szczególnie tych w postaci minikarty, instalowanych do złącza M.2). Jednak montowane w laptopach dyski SSD o pojemnościach kilkuset GB nie są już niczym nadzwyczajnym. Przykładowo w MacBookach Pro Retina da się skonfigurować sprzęt tak, by umieścić w nim pamięć masową flash o pojemności 1TB (chociaż 256GB i 512GB są póki co standardami dla nowych modeli).

Bezpieczeństwo pracy

Obawa przed utratą cennych danych może spędzać sen z powiek. Na szczęście dyski SSD są bardzo odporne na wstrząsy (co jest niezastąpione przy mobilnej pracy). W sytuacji, w której dysk HDD mógłby już ulec uszkodzeniu (np. po upuszczeniu laptopa), SSD będzie po prostu działał dalej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_półprzewodnikowy). Poza tym, dla zwiększonego bezpieczeństwa pracy, wyposażane są w dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład 256-bitowy klucz szyfrujący AES.