21 kwi

Lenovo ThinkPad P50 – mobilna stacja robocza w świetnym wydaniu

W kwestii tworzenia mobilnych stacji roboczych król jest tylko jeden. Jest nim firma Lenovo i jej seria ThinkPad. Laptopy te już na stałe zagościły w segmencie komputerów kierowanych do najbardziej wymagających użytkowników. Są to doskonale dopracowane sprzęty, którym nie można niczego zarzucić. Obecnie niewiele komputerów jest w stanie zbliżyć się do wydajności jaką w swoich produktach, oferuje firma Lenovo. Przyjrzyjmy się więc bliżej modelowi Lenovo ThinkPad P50.

Ekran

Lenovo ThinkPad P50 jest bardzo cichy i nie daj znać o tym, że pod obudową znajdują się tak wydajne podzespoły
fot. lenovo.com

Lenovo postanowiło w modelu tym zastosować matowe matryce typu IPS. Zdecydowano się więc na jedno z najlepszych możliwych rozwiązań. Dzięki temu, że matryca jest matowa praca w słońcu nie jest żadnym problemem. Natomiast fakt, że jest to matryca typu IPS gwarantuje, że wszystkie kolory będą doskonale odwzorowane. Dodatkowo bardzo dobre są również kąty widzenia. Ekran to więc kwintesencja tego co można zastosować w mobilnych stacjach roboczych. Gwarancja tego, że korzystanie z tego sprzętu będzie czystą przyjemnością a samemu urządzeniu nie będzie można kompletnie niczego zarzucić.

Wydajność

Jeżeli na kimś podane do tej pory informacje nie zrobiły wrażenia, to właśnie teraz jest coś dla niego. W komputerze tym zamontowano procesory Intel Xeon. Cztery rdzenie i możliwość obsługi jednocześnie nawet ośmiu wątków, czynią z tego sprzętu prawdziwego demona prędkości. Dodatkowo procesor wspomagany jest przez układ graficzny nVidia na rdzeniu Maxwell. Pamięć RAM jest oczywiście typu DDR4, a dyski twarde to jednostki SSD podłączone do interfejsu PCIe. Taka wydajność sprawia, że kompletnie nikomu w tym komputerze nie może zabraknąć mocy. Jest to po prostu niemożliwe.

Kultura pracy

Chłodzenie tak wydajnych podzespołów nie jest proste. Lenovo zdecydowało się na dwa układy chłodzenia. Są one jednak ze sobą połączone, aby w razie awarii jednego z nich nie nastąpiło całkowite przegrzanie komputera. Jak się jednak okazuje, mimo zastosowania dwóch układów chłodzenia, kultura pracy pozostała na bardzo wysokim poziomie. Lenovo ThinkPad P50 jest bardzo cichy (więcej: http://www.kuzniewski.pl/k2189,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-p-thinkpad-p50.html) i nie daj znać o tym, że pod obudową znajdują się tak wydajne podzespoły. Maksymalny hałas wydzielany przez komputer to 37 dB. Jest to więc w zupełności akceptowalny poziom jak na mobilną stację roboczą.

Temperatury obudowy wyniosły maksymalnie 41 stopni Celsjusza. Jest to z pewnością zasługa dwóch układów chłodzenia, które bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Na układach tych można jak najbardziej polegać i jak najbardziej można im zaufać.