29 maj

Laptopy marki Clevo – czym się charakteryzują?

Jak wiemy w laptopach na ogół stosuje się specjalne linie procesorów. Są one bardziej energooszczędne i generują mnie ciepła od tych, które znajdziemy w komputerach desktopowych, czyli biurkowych, zwanych też stacjonarnymi. Jednak ich wadą jest bardzo często mniejsza wydajność. Co jednak by się wydarzyło, gdybyśmy spróbowali wykorzystać stacjonarny procesor w laptopie? Czy ktoś tego próbował? Okazuje się, że tak i za chwilę sprawdzimy co z tego wyszło.

Clevo – moc dekstopa w laptopie

Jak wiemy w laptopach na ogół stosuje się specjalne linie procesorów.
Autor zdjęcia: pixabay.com

Istnieje pewien tajwański producent, któremu taki zabieg się udał, a jego produkty cieszą się niemałą popularnością. Jednak nie znajdziemy laptopów sygnowanych logiem tejże firmy na półkach sklepowych, ani w internecie. Produkowane są przez nią tak naprawdę zestawy bazowe, które sprzedają później inne firmy, pod swoimi markami. W naszym kraju można je znaleźć pod takimi szyldami jak Hyperbook albo Smart7. Niestety ceny takich komputerów również nie należą do tanich. Jednak mówimy tutaj o sprzęcie z najwyższej półki, a takim właśnie są laptopy produkowane przez Clevo. Aby zapłacić nieco mniej możemy zdecydować się na import prywatny prosto z Chin, jednak trzeba wiedzieć, że niesie on za sobą pewne niedogodności.

Charakterystyka laptopów

Na początku powiemy o wadzie, która oprócz wysokiej ceny może spore grono osób zniechęcić go zakupu tego sprzętu. Jest to bowiem dość duża waga. Model Clevo P870TM, 17-calowy laptop będący stosunkowo nowym modelem, waży ponad 5 kilogramów. Nieco lepszy wynik udało się osiągnąć w przypadku również 17-calowego laptopa P775TM, ponieważ jest to niecałe 4 kilogramy. Jednak na tym wady się kończą, ponieważ cała reszta to już tylko wydajność, której nie powstydziłyby się komputer stacjonarne i to takie z najwyższych półek. Na przykład w modelu P870TM znalazł się procesor Intel Core i7-8700K, a także dwie karty graficzne GeForce GTX 1070 lub GTX 1080. Trzeba przyznać, że moc obliczeniowa takiego zestawu jest wręcz kosmiczna, jeśli chodzi o rynek laptopowy.

Dla kogo dobrym wyjściem z sytuacji mogłyby być laptopy firmowane logiem Clevo? Na pewno dla tych, którzy potrzebują sporej wydajności, a jednocześnie mobilności. Co prawda duża waga może utrudnić przemieszczanie się z tego typu laptopami, jednak duża moc obliczeniowa jest bezcenna. Komputer taki będzie dobry zarówno dla wytrawnego gracza, jak i dla inżyniera czy grafika.