16 lut

Dell Venue 8 Pro – bardzo lekki tablet z Windows 8

Tablety Dell Venue wyrobiły sobie pewną markę, zwłaszcza dzięki modelowi Dell Venue 11 Pro. Na uwagę zasługują jednak także mniejsze modele z tej serii w tym 8 calowy Dell Venue 8 Pro.

Prawie jak telefon

Tablety Dell Venue wyrobiły sobie pewną markę, zwłaszcza dzięki modelowi Dell Venue 11 Pro
fot. dell.com

Dell Venue 8 Pro należy do najmniejszych tabletów klasy biznesowej. Jego obudowa ma jedynie 9 milimetrów grubości. Jednocześnie tablet waży poniżej 400 gram, co jest świetnym wynikiem. Oczywiście ze względu na rozmiar nie udało się zmieścić w nim zbyt wiele, jednak dostępna przestrzeń została bardzo dobrze wykorzystana przez projektantów Della. Znajduje się tu na przykład pełnowymiarowy port USB 2.0 i procesor Intel Atom Z3740D. 8 calowy wyświetlacz obsługuje rozdzielczość 1280 x 800 jest w przybliżeniu odpowiednikiem HD Ready dla ekranów o stosunku boków 16:10.

Przy tak niewielkich rozmiarach udało się więc umieścić w tablecie całkiem sporo i nie powinno dziwić, że wykorzystuje on tylko 2 GB RAM i grafikę Intel HD Graphics HD (Bay Trail). Po prostu lepsze podzespoły nie mogły się już zmieścić w tablecie bez podnoszenia jego imponująco niskiej wagi.

Co się udało, a co nie

Na pewno pierwsze wrażenie, jakie daje tablet Dell Venue będzie pozytywne. Jakość wykonania jest bez zarzutu. Dotyczy to także wyświetlacza, który gwarantuje bardzo wysoki kontrast (rzędu 1000:1), jest dość jasny by używać go na zewnątrz i dzięki technologii IPS pozwala oglądać obraz pod niemal dowolnym kątem.

Nie wszystko jednak udało się w tym tablecie. Brakuje w nim wyjścia umożliwiającego podpięcie do zewnętrznego monitora, (Choć można zrozumieć dlaczego się nie zmieściło i raczej nie powinno się mieć tego za złe). Są też pewne kłopoty z chłodzeniem, gdy tablet wykorzystuje pełnię swojej mocy obliczeniowej.

Tablety Dell Venue są z pewnością jednymi z lepszych dostępnych na rynku. W niewielkim, 8 calowym modelu postawiono przede wszystkim na mobilność. Jest bardzo lekki, dobrze wykonany, a obraz na ekranie jest widoczny nawet pod gołym niebem. Nieco brakuje innych niż USB wyjść.